Portal o gminie Wielgomłyny

Aktualności, historia, zdjęcia

Myśliwczów

ms01

Wioska leży na południe od Wielgomłyn. Położona jest w otoczeniu pięknych lasów, w których odbywają się polowania, a jesienią miejscowi i turyści zbierają dorodne grzyby. Sama nazwa Myśliwczów [Myslyczow] swój rodowód ma w królewskich łowach, jakie odbywały się tu przed wiekami. Od początku XV w. Myśliwczów należał do wielgomłyńskiego klucza majątku Koniecpolskich. Pierwsza historyczna wzmianka pochodzi z roku 1476 – z opisu parafii Wielgomłyny, na którą łożono wówczas dziesięcinę. Potwierdzenie tego zobowiązania znajdujemy w dokumencie z 1635 r. – Paulini biorą dziesięcinę z 3 łanów ziemi. W końcówce drugiej połowy XVII w. osada jest własnością Stanisława Konstantego Wierusz Kowalskiego, kantora i kanonika warmińskiego. Przy roku 1736 pojawia się informacja, iż właścicielem dóbr jest brat Stanisława – kawaler maltański Franciszek Wierusz Kowalski. W 1768 r. przeor zakonu w Wielgomłynach, ojciec Józef Jankiewicz opisał całą parafię. Wchodzący w jej skład Myśliwczów zamieszkiwały 73 osoby. Dobra stanowiły własność Maksymiliana Wierusz Kowalskiego. W 1827 r. miejscowości liczyła już 175 mieszkańców, a pod koniec tegoż wieku 208.

 

Ciekawostką jest fakt istnienia tutaj w XIX w. źródła wody mineralnej, o których głośno było w całym Królestwie Polskim. W okresie II wojny światowej w okolicznych lasach ukrywali się partyzanci - wiąże się z tym pewna historia. 4 listopada 1944 roku operująca na tym terenie 1 Kompania Brygady Świętokrzyskiej NSZ (Narodowe Siły Zbrojne) pod dowództwem porucznika Stanisława Grabdy „Bema” w okolicy Myśliwczowa zdobyła niemiecką haubicę.

Ochotnicza Straż Pożarna w Myśliwczowie została założona w 1922 roku. Przy wjeździe do wioski znajduje się wybudowana kilkanaście lat temu strażnica. Zastąpiła ona istniejący do dziś budynek, w którym obecnie znajduje się zlewnia mleka. Za socjalizmu funkcjonowała tam klubokawiarnia, a za czasów kapitalizmu pijalnia piwa. Od 2003 roku OSP dysponuje fabrycznie nowym samochodem strażackim marki Lublin III.

 

Istniejąca tu Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w wyniku reformy oświaty została przed laty zamknięta. W 2003 roku gmina przeznaczyła szkołę na mieszkania. Budynek byłej placówki oświatowej został wybudowany z funduszy państwowych i oddany do użytku społeczeństwa w XIX rocznicę powstania Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Uroczystość oddania szkoły odbyła się w przeddzień kolejnej rocznicy Manifestu Lipcowego - 21 lipca 1963 roku. Z tej okazji na murze szkoły widnieje pamiątkowa tablica. Sołtysem Myśliwczowa, Myśliwczowa Kolonii, Bogusławowa i Maksymowa jest obecnie Dorota Świrkowska.

ms02
ms03
ms04
ms05

Tekst i zdjęcia: T.M. Kolmasiak

 

Dołącz do nas!

Gmina Wielgomłyny

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj105
mod_vvisit_counterWczoraj159
mod_vvisit_counterTen tydzień1354
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień2266
mod_vvisit_counterTen miesiąc7870
mod_vvisit_counterPoprzedni czas10880
mod_vvisit_counterCały czas2333280

Aktualnie: gości 47 połączonych
Twoje IP: 107.22.2.109