Portal o gminie Wielgomłyny

Aktualności, historia, zdjęcia

Niedośpielin

Niedośpielin to duża miejscowość położona tuż przed gminnymi Wielgomłynami. Nazwa bierze się z  legendy związanej z królem Kazimierzem Wielkim. W czasach średniowiecznych osada otoczona była wokoło obfitującymi w grube zwierzę wielkimi borami Puszczy Pilickiej. Bory jako miejsce do polowania upodobał sobie król Kazimierz. Pewnego razu, po wyczerpującym łowieckim dniu, postanowił zanocować w jednym z domostw, w osadzie nie mającej wówczas nazwy. Wyjące w puszczy wilki nie pozwalały jednak królowi zasnąć. Stąd podobno wzięła się nazwa Niedośpielin - od króla, który "nie dospał". Druga wersja legendy głosi, iż król Kazimierz wracając nocą z polowania szukał miejsca, gdzie mógłby doczekać rana. Dostrzegł jedno światełko wśród drzew i w tej chłopskiej chacie, której mieszkańcy jeszcze nie spali skorzystał z gościny. Na pamiątkę tego wydarzenia król nakazał nazwać osadę Niedośpielinem. Oficjalnie po raz pierwszy nazwa Niedośpielin pojawia się w dokumentach z 1383 roku - 13 lat po śmierci monarchy.

Z działających przed laty młynów do dziś mieli Młyn Dolny Wojciecha Kruszyńskiego. Młyn Papiernia nie pracuje już od kilku dziesięcioleci. Nazwa odnosi się do istniejącej w XIX wieku fabryki papieru. Do 2001 r. w obrębie Niedośpielina funkcjonowały jeszcze nazwy: Brzezinki, Młyn Dolny, Papiernia, Radzimia i Zastawie, jednak na wniosek gminy zostały wykreślone z oficjalnego spisu miejscowości.

W środku wsi stoi piękny modrzewiowy kościółek pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Kazimierza. Zbudowany został w latach 1773-76. Kościół jest jednonawowy, orientowany, o konstrukcji zrębowej. W jego wnętrzu znajdują się trzy XVIII wieczne ołtarze. W głównym ołtarzu obraz św. Katarzyny. Również dzwonnica pochodzi z okresu powstania kościoła. Zbudowana z drewna modrzewiowego, o konstrukcji słupowej, czworościenna o lekko pochyłych ścianach i namiotowym dachu. Oba obiekty są wpisane do rejestru zabytków. W parafii Niedośpielin ochrzczony został biskup pomocniczy płocki Jan Wosiński (1914-1996).

Instytucja OSP pojawiła się w Niedośpielinie w roku 1918. Jej pierwszym prezesem był ksiądz proboszcz Aleksander Gostyński. Doroczną tradycją jest organizowana przez strażaków odpustowa zabawa z okazji dnia św. Rocha.

Chlubą wsi są doskonale funkcjonujące zakłady przetwórstwa mięsnego GAIK. Jest to rodzinna firma założona w 1991 roku przez Andrzeja Gaika. Przy ubojni i przetwórni funkcjonuje sklep (ciekawa, futurystyczna konstrukcja budynku). Jest także boisko oraz osiedle mieszkaniowe. Produkty firmy Gaik sprzedawane są w sklepach firmowych i patronackich w wielu miejscach na terenie kraju.


Tekst i zdjęcia: T.M. Kolmasiak

 

Dołącz do nas!

Gmina Wielgomłyny

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj87
mod_vvisit_counterWczoraj159
mod_vvisit_counterTen tydzień1336
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień2266
mod_vvisit_counterTen miesiąc7852
mod_vvisit_counterPoprzedni czas10880
mod_vvisit_counterCały czas2333262

Aktualnie: gości 30 połączonych
Twoje IP: 107.22.2.109