Portal o gminie Wielgomłyny

Aktualności, historia, zdjęcia

Zalesie

Nieduża wieś leżąca pomiędzy Wielgomłynami, a Srokowem. Ciągnie się przez nią asfaltowa droga, przy której znajduje się kilkanaście domów. Brak tutaj sklepów i punktów handlowo - usługowych. We wsi stoją trzy krzyże: jeden przy wjeździe od strony Wielgomłynów, a drugi pośrodku miejscowości - na prywatnej posesji (kilka lat temu był drewniany, obecnie jest metalowy), a trzeci vis a vis posesji sołtysa. 
W otoczeniu wsi leżą rozległe pola, pastwiska i las - zwany przez miejscowych "Zalejskim". Pod lasem znajduje się stanowiący własność prywatną staw. Niestety z roku na rok co raz bardziej wysycha i zarasta i za kilka lat zupełnie zniknie.

Niewiele wiadomo o historii miejscowości. Na początku XVI wieku dziesięcinę z całej wsi przekazywano plebanii w Wielgomłynach. Wynosiła ona za konopną po 2 grosze z łanu. Ponadto wieś musiała raz do roku przekazywać kolędę. Kolejna wzmianka pochodzi z 1552 roku (Pomniki Dziejowe Polski, Wielkopolska, t. II, str. 276), kiedy to dowiadujemy się, że na dwóch działkach mieszkało 3 osadników. Przy roku 1827 czytamy już o 12 domach, zamieszkałych przez 76 osadników. Pod koniec XIX wieku Zalesie składało się z właściwej wsi i dwóch folwarków. Wieś miała 9 domostw, 115 mieszkańców, folwark A składał się z 2 domów zamieszkałych przez 3 osoby, a folwark B z jednego domu, w którym mieszkało 6 ludzi. Z dokumentów wynika, iż w XVIII - XIX wieku wieś należała do szlacheckiej rodziny Skąpskich. Podczas II wojny światowej okolice Zalesia były miejscem dużego starcia. 13 stycznia 1945 roku partyzanci zaatakowali wycofujący się oddział niemiecki. Zabili ok. 80 hitlerowców i zdobyli sporą ilość sprzętu wojskowego.
Tekst i zdjęcia: T.M. Kolmasiak

 

Dołącz do nas!

Gmina Wielgomłyny

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj166
mod_vvisit_counterWczoraj242
mod_vvisit_counterTen tydzień2995
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień4511
mod_vvisit_counterTen miesiąc9406
mod_vvisit_counterPoprzedni czas9833
mod_vvisit_counterCały czas2285016

Aktualnie: gości 71, 
botów 2 połączonych
Twoje IP: 54.224.187.45