Portal o gminie Wielgomłyny

Aktualności, historia, zdjęcia

Maksymów

Niewielka miejscowość położona pod lasem, już na styku gminy Wielgomłyny z gminą Żytno. Kiedyś było tu osobne sołectwo, obecnie podlega pod Myśliwczów. Pod koniec XIX wieku znajdowało się tu 10 domów, które zamieszkiwało 88 włościan. Wieś miała wówczas powierzchnię 70 mórg. We wspomnieniach mieszkańców utrwalił istniejący niegdyś sklep, a także szkoła, która funkcjonowała w istniejącym do dzisiaj, drewnianym domu Państwa Majewskich.

We wsi znajdują się dwie kapliczki. Pierwsza - drewniana, budkowa zawieszona na leśnym drzewie przy drodze z Myśliwczowa, a druga to kapliczka krzyżowa - murowana i bielona. Zbudowano ją w 1934 roku. Wiele spośród znajdujących się we wsi domów to tzw. dacze letniskowe należące do mieszkańców Śląska. Zasługa to tutejszego mikroklimatu stworzonego przez otaczające wioskę rozległe lasy, w których ostatnimi czasy widuje się nawet wilki. Urokliwe położenie miejscowości i spokój tu panujący przyciągają zbieraczy grzybów i miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Tekst i zdjęcia: T.M. Kolmasiak

 

Dołącz do nas!

Gmina Wielgomłyny

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj88
mod_vvisit_counterWczoraj159
mod_vvisit_counterTen tydzień1337
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień2266
mod_vvisit_counterTen miesiąc7853
mod_vvisit_counterPoprzedni czas10880
mod_vvisit_counterCały czas2333263

Aktualnie: gości 31 połączonych
Twoje IP: 107.22.2.109