Portal o gminie Wielgomłyny

Aktualności, historia, zdjęcia

Kapliczki (43) - Niedośpielin

Budkowa kapliczka przywieszona na drzewie przy między-łąkowej ścieżce w Niedośpielinie - Zastawiu. Dróżkę tą znają miejscowi i to oni opowiadają, że kapliczka należy do najstarszych w Niedośpielinie. Podobno była w tym miejscu "od zawsze". Kapliczką, w której widnieje wizerunek Matki Boskiej opiekują się ofiarnie dwie mieszkanki Zastawia. To one pięknie przyozdobiły ją na wiosnę i ułożyły pod drzewem zielony dywan, na którym stoi donica z kwiatami. W pobliżu kapliczki, przed około 10 laty wykopano staw.

Przydrożne krzyże i kapliczki. Czasem stojące na uboczu i zapomniane, a czasem stanowiące oczko w głowie mieszkańców. Przyozdobione i bielone raz do roku. I zawsze bukiet świeżych kwiatów. Częstokroć kapliczki są pamiątką po dawnych czasach i wydarzeniach, jak te związane z ostatnią wojną światową. Niektóre owiane tajemniczą legendą o zakopanych skarbach i duchach ich strzegących. Zawsze jednak stanowią materialna pamiątkę minionych czasów. Warto dbać o nie i je pokazywać, by stanowiły spuściznę dla kolejnych pokoleń.

 

Dołącz do nas!

Gmina Wielgomłyny

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj153
mod_vvisit_counterWczoraj242
mod_vvisit_counterTen tydzień2982
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień4511
mod_vvisit_counterTen miesiąc9393
mod_vvisit_counterPoprzedni czas9833
mod_vvisit_counterCały czas2285003

Aktualnie: gości 68, 
botów 2 połączonych
Twoje IP: 54.224.187.45