Portal o gminie Wielgomłyny

Aktualności, historia, zdjęcia

Kapliczki (2) - Zagórze

Kapliczka ta umiejscowiona jest przed wjazdem do Zagórza, od strony Wielgomłynów (po prawej stronie przy zjeździe w polną drogę). Jest to metalowy krzyż ogrodzony płotkiem. Jako ozdobę posadzono trzy drzewka iglaste. Z miejscem tym jest związana historia mieszkanki wsi Niwa Zagórska: - O ile dobrze pamiętam, to moja babcia miała w pobliżu tego miejsca wiele szczęścia. Kiedy Niemcy w okresie II wojny światowej wywozili z Zagórza i okolic ludzi, jej się udało uciec. Podobno zawiązano ją w snop słomy (była mała i drobna) i niby przypadkiem zrzucono do rowu. Podobno tylko dlatego przeżyła. Miała małe dzieci same w domu. Zawsze kiedy o tym mówiła, wzruszała się. Nie wiem tylko dokładnie w którym miejscu to było. Przed czy za tym krzyżem.

Przydrożne krzyże i kapliczki. Czasem stojące na uboczu i zapomniane, a czasem stanowiące oczko w głowie mieszkańców. Przyozdobione i bielone raz do roku. I zawsze bukiet świeżych kwiatów. Częstokroć kapliczki są pamiątką po dawnych czasach i wydarzeniach, jak te związane z ostatnią wojną światową. Niektóre owiane tajemniczą legendą o zakopanych skarbach i duchach ich strzegących. Zawsze jednak stanowią materialna pamiątkę minionych czasów. Warto dbać o nie i je pokazywać, by stanowiły spuściznę dla kolejnych pokoleń.

 

 

Dołącz do nas!

Gmina Wielgomłyny

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj69
mod_vvisit_counterWczoraj159
mod_vvisit_counterTen tydzień1318
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień2266
mod_vvisit_counterTen miesiąc7834
mod_vvisit_counterPoprzedni czas10880
mod_vvisit_counterCały czas2333244

Aktualnie: gości 13 połączonych
Twoje IP: 107.22.2.109