Portal o gminie Wielgomłyny

Aktualności, historia, zdjęcia

Kapliczki (3) - Niedośpielin

Niebieska kapliczka postumentowa ufundowana przez gospodarza Nowickiego, na krótko przed wybuchem II wojny światowej. Powodem jej wystawienia było umieranie kolejnych jego nowonarodzonych dzieci. Po wybudowaniu kapliczki los się odwrócił - na świat przyszło pięcioro dzieci. Po wojnie rodzina Nowickich opuściła te tereny i zamieszkała w okolicach Poznania, na tzw. ziemiach odzyskanych. Ich dom rodzinny już dawno nie istnieje - stał po drugiej stronie drogi. Natomiast tam gdzie kapliczka było pole. Dziś znajduje się tam domostwo. Jeszcze przed kilku laty kapliczka stała między dwoma okazałymi drzewami. Dziś śladem po nich są zmurszałe pnie.

Przydrożne krzyże i kapliczki. Czasem stojące na uboczu i zapomniane, a czasem stanowiące oczko w głowie mieszkańców. Przyozdobione i bielone raz do roku. I zawsze bukiet świeżych kwiatów. Częstokroć kapliczki są pamiątką po dawnych czasach i wydarzeniach, jak te związane z ostatnią wojną światową. Niektóre owiane tajemniczą legendą o zakopanych skarbach i duchach ich strzegących. Zawsze jednak stanowią materialna pamiątkę minionych czasów. Warto dbać o nie i je pokazywać, by stanowiły spuściznę dla kolejnych pokoleń.

 

 

Dołącz do nas!

Gmina Wielgomłyny

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj73
mod_vvisit_counterWczoraj159
mod_vvisit_counterTen tydzień1322
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień2266
mod_vvisit_counterTen miesiąc7838
mod_vvisit_counterPoprzedni czas10880
mod_vvisit_counterCały czas2333248

Aktualnie: gości 17 połączonych
Twoje IP: 107.22.2.109