Portal o gminie Wielgomłyny

Aktualności, historia, zdjęcia

Kapliczki (10) - Niwa Zagórska

Kamienna kapliczka krzyżowa stojąca pomiędzy wioskami Niwa Zagórska, a Niwa Goszczowska - pod dwoma rozłożystymi jesionami u stóp góry Chełmo. Zbudowano ją przed wojną z chełmskiego piaskowca z fundacji Stefana Nowaka. Wiąże się z nią pewna legenda - podobno znaleziono w tym miejscu skarb. Od dziesięcioleci kapliczka żegna zmarłych w ostatniej drodze do kościoła parafialnego w Chełmie.

Przydrożne krzyże i kapliczki. Czasem stojące na uboczu i zapomniane, a czasem stanowiące oczko w głowie mieszkańców. Przyozdobione i bielone raz do roku. I zawsze bukiet świeżych kwiatów. Częstokroć kapliczki są pamiątką po dawnych czasach i wydarzeniach, jak te związane z ostatnią wojną światową. Niektóre owiane tajemniczą legendą o zakopanych skarbach i duchach ich strzegących. Zawsze jednak stanowią materialna pamiątkę minionych czasów. Warto dbać o nie i je pokazywać, by stanowiły spuściznę dla kolejnych pokoleń.

 

 

Dołącz do nas!

Gmina Wielgomłyny

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj150
mod_vvisit_counterWczoraj242
mod_vvisit_counterTen tydzień2979
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień4511
mod_vvisit_counterTen miesiąc9390
mod_vvisit_counterPoprzedni czas9833
mod_vvisit_counterCały czas2285000

Aktualnie: gości 67, 
botów 2 połączonych
Twoje IP: 54.224.187.45