Portal o gminie Wielgomłyny

Aktualności, historia, zdjęcia

Kapliczki (10) - Niwa Zagórska

Kamienna kapliczka krzyżowa stojąca pomiędzy wioskami Niwa Zagórska, a Niwa Goszczowska - pod dwoma rozłożystymi jesionami u stóp góry Chełmo. Zbudowano ją przed wojną z chełmskiego piaskowca z fundacji Stefana Nowaka. Wiąże się z nią pewna legenda - podobno znaleziono w tym miejscu skarb. Od dziesięcioleci kapliczka żegna zmarłych w ostatniej drodze do kościoła parafialnego w Chełmie.

Przydrożne krzyże i kapliczki. Czasem stojące na uboczu i zapomniane, a czasem stanowiące oczko w głowie mieszkańców. Przyozdobione i bielone raz do roku. I zawsze bukiet świeżych kwiatów. Częstokroć kapliczki są pamiątką po dawnych czasach i wydarzeniach, jak te związane z ostatnią wojną światową. Niektóre owiane tajemniczą legendą o zakopanych skarbach i duchach ich strzegących. Zawsze jednak stanowią materialna pamiątkę minionych czasów. Warto dbać o nie i je pokazywać, by stanowiły spuściznę dla kolejnych pokoleń.

 

 

Dołącz do nas!

Gmina Wielgomłyny

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj67
mod_vvisit_counterWczoraj159
mod_vvisit_counterTen tydzień1316
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień2266
mod_vvisit_counterTen miesiąc7832
mod_vvisit_counterPoprzedni czas10880
mod_vvisit_counterCały czas2333242

Aktualnie: gości 11 połączonych
Twoje IP: 107.22.2.109