Portal o gminie Wielgomłyny

Aktualności, historia, zdjęcia

Spotkanie Brytyjczyków z gen Okulickim

W nocy z 26 na 27 grudnia 1944 r. w miejscowości Żarki k/Częstochowy z samolotu Liberator dokonano zrzutu spadochronowego brytyjskiej misji wojskowej SOE "Freston" w liczbie pięciu osób. Ich dowódcą był płk Duane Hudson ps. "Bill" - doradca premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla. Oficjalnie misja miała spełniać zadanie łącznikowe pomiędzy Komendą Główną Armii Krajowej, a sowieckimi wojskami. Wiadomo jednak, że przekazywała do Londynu drogą radiową informacje m.in. o nastrojach w okupowanej Polsce.

Brytyjczycy osłaniani przez AK dotarli do dworku państwa Dembowskich w Katarzynowie (gm. Kobiele Wielkie), gdzie uczestniczyli w spotkaniu sylwestrowym, zwieńczonym toastem ku czci przyjaźni polsko-brytyjskiej. Nazajutrz czekała ich niemiła niespodzianka - zostali zaatakowani przez znaczne siły niemieckie. AK-owcom udało się jednak wycofać misję w głąb lasów do m. Jacków. 3 stycznia 1945 r. przenieśli do Zacisza - niewielkiego przysiółka koło Popielarni (gm. Wielgomłyny). Znajdowała się tam drewniana leśniczówka - pracownia malarska Antoniny Malewskiej z Odrowąża. Obecnie jedyną pozostałością budynku są fundamenty i fragment betonowych schodów.

W niepozornym budynku doszło do historycznego spotkania brytyjskich wywiadowców z generałem Leopoldem Okulickim "Niedźwiadkiem" - Komendantem Głównym Armii Krajowej. Rozmowy dotyczyły m.in. sytuacji w okupowanym kraju i antysowieckich nastrojów społecznych. Natomiast nastroje dowódcy AK doskonale obrazuje relacja uczestnika tych wydarzeń, ppor. Józefa Koteckiego ps. "Warta": Szliśmy w milczeniu. Generał bardzo zmieniony na twarzy, widać było smutek i zdenerwowanie. W pewnym momencie zatrzymuje się i bierze mnie za ramię, mówiąc: -Wiecie, poruczniku, zawiodłem się, nie mamy na kogo liczyć i pokiwał głową. 17 stycznia NKWD aresztowało członków misji w Żytnie. W efekcie trafili do Moskwy, skąd uwolniono ich dzięki staraniom brytyjskiej dyplomacji. Generał Okulicki został zamordowany w 1946 r. w sowieckim więzieniu na Łubiance.

Polecamy najnowszy artykuł historyczny autorstwa Tomasza Michała Kolmasiaka dot. Zamieszczony został na łamach radomszczańskiego tygodnika "Między Stronami" (nr: 138 z 4 grudnia 2014 r.). Gazetę można nieodpłatnie otrzymać w wielu punktach handlowych na terenie gminy, a także w Urzędzie Gminy Wielgomłyny. Jest możliwość lektury online: www.miedzystronami.com/download.php?f=138 - gazeta w formacie pdf (str. 10).

 

Dołącz do nas!

Gmina Wielgomłyny

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj189
mod_vvisit_counterWczoraj911
mod_vvisit_counterTen tydzień1429
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień2728
mod_vvisit_counterTen miesiąc8184
mod_vvisit_counterPoprzedni czas15008
mod_vvisit_counterCały czas2322714

Aktualnie: gości 83 połączonych
Twoje IP: 54.196.215.69