Portal o gminie Wielgomłyny

Aktualności, historia, zdjęcia

Dnia pierwszego września roku pamiętnego...

...Wróg napadł na Polskę z kraju sąsiedniego. (...) Lecą bomby z nieba, brak jest ludziom chleba, Nie tylko od bomby, umrzeć z głodu trzeba - tak brzmi fragment piosenki autorstwa Julii Ryczer, opisującej ciężką, okupacyjną rzeczywistość. II wojna światowa przyniosła ze sobą zniszczenie, biedę, śmierć i tułaczkę milionów ludzi. Radomsko nie zostało oszczędzone już 1 września 1939 roku. Tego dnia samoloty niemieckie obrzuciły miasto bombami.

Dwa dni później do Radomska wkroczyli nieprzyjaciele i poczęli organizować tu własną administrację. Wielokrotnie posuwali się do aktów terroru na mieszkańcach, przeprowadzając egzekucje m.in. na Folwarkach i Bartodziejach. Rozpoczęło się 6 ponurych lat okupacji...

Dla mieszkańców nieodległych Wielgomłynów wojna naprawdę rozpoczęła się w niedzielę, 3 września. "Zegary wskazywały godzinę 10. Zapowiadał się piękny, słoneczny dzień, taki sam zresztą jak poprzednie. Wokół panowała niczym niezmącona cisza, tylko z zabytkowego kościoła w Wielgomłynach dochodziły odgłosy kościelnych organów, na których ktoś grał melodię "Boże coś Polskę". Po nabożeństwie tłumek ludzi wysypał się z kościoła. Ktoś tam, coś w oddali zauważył i stało się. - Jadą Anglicy! - To przecież angielskie czołgi! Tłum się ożywił i zaszemrał. Nareszcie! Z domów zaczęły się wysypywać dalsze grupki mieszkańców Wielgomłyn, dla których ci domniemani Anglicy przynosili przecież wolność, powodowali zakończenie nikomu niepotrzebnej wojny" - czytamy we wspomnieniach Stanisława Dobosza.
Polecamy najnowszy artykuł historyczny autorstwa Tomasza Michała Kolmasiaka dot. 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zamieszczony został na łamach radomszczańskiego tygodnika "Między Stronami" (nr: 124 z 28 sierpnia 2014 r.). Gazetę można nieodpłatnie otrzymać w wielu punktach handlowych na terenie gminy, a także w Urzędzie Gminy Wielgomłyny. Jest możliwość lektury online: www.miedzystronami.com/download.php?f=121 - gazeta w formacie pdf (str. 10). Polecamy w tym wydaniu także relację z dożynek autorstwa T. M. Kolmasiaka (str. 8).

 

Dołącz do nas!

Gmina Wielgomłyny

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj188
mod_vvisit_counterWczoraj911
mod_vvisit_counterTen tydzień1428
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień2728
mod_vvisit_counterTen miesiąc8183
mod_vvisit_counterPoprzedni czas15008
mod_vvisit_counterCały czas2322713

Aktualnie: gości 88 połączonych
Twoje IP: 54.196.215.69