Portal o gminie Wielgomłyny

Aktualności, historia, zdjęcia

Wczoraj i dziś

Przeglądając nasze redakcyjne archiwa natrafiliśmy na zdjęcie, a właściwie pocztówkę z okresu międzywojennego. Przedstawia dzwonnicę, stanowiącą zarazem bramę wjazdową na teren kościoła parafialnego w Wielgomłynach. Pocztówka jest z obiegu - została wysłana ponad 80 lat temu: w 1932 roku. Wydawcą widokówki było poznańskie wydawnictwo Atlas W. Kostrzewski i Ska.

Warto się jej bliżej przyjrzeć, bowiem w prześwicie w dzwonnicy widoczny jest fragment Rynku. Znacznie różni się on od tego, który znamy. Nie było jeszcze pawilonu handlowego i "białych budek" - zamiast tego widzimy niewielkie budynki kryte skośnym dachem. Mieściły się w nich sklepy należące do miejscowych Żydów. Warto przypomnieć, iż starozakonni stanowili większość wśród przedwojennych mieszkańców Rynku. To świat, który odszedł niebyt po 1939 roku. Warto go przypomnieć choćby za pomocą tej starej pocztówki. A my zachęcamy Państwa do prezentacji Waszych fotografii. Może w rodzinnych archiwach znajdują się zdjęcia, na których utrwalone są miejsca, zdarzenia, bądź ludzie z terenu gminy Wielgomłyny? Podajemy nasz adres mailowy do korespondencji: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Na każdy list odpowiemy.

 

Dołącz do nas!

Gmina Wielgomłyny

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj148
mod_vvisit_counterWczoraj242
mod_vvisit_counterTen tydzień2977
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień4511
mod_vvisit_counterTen miesiąc9388
mod_vvisit_counterPoprzedni czas9833
mod_vvisit_counterCały czas2284998

Aktualnie: gości 66, 
botów 2 połączonych
Twoje IP: 54.224.187.45