Portal o gminie Wielgomłyny

Aktualności, historia, zdjęcia

Będą współpracować z Węgrami

wizyta wegry 1

Wspólna płaszczyzna współpracy oparta ma być na tradycji Paulinów, których kolebką są Węgry. Burmistrz jednego z miasteczek w północnej części tego kraju zainicjował współpracę pomiędzy swoim samorządem, a gminą Wielgomłyny w pow. radomszczańskim. Tam również od kilku wieków obecni są ojcowie Paulini.

Pierwsze spotkanie włodarzy polskiego i węgierskiego samorządu miało miejsce w czwartek 4 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Wielgomłynach. Odbyło się z inicjatywyZoltána Pozbai, burmistrza miasta Sajólád. Pragnie on nawiązać kontakty partnerskie z gminą Wielgomłyny, oparte w dużej mierze na tradycji paulińskiej.

Węgierska delegacja zwiedziła parafię pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wielgomłynach oraz Publiczną Szkołę Podstawową, Publiczne Gimnazjum w Wielgomłynach i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Jak podkreślają włodarze Wielgomłyn - goście byli pod wrażeniem wysokiego poziomu jaki prezentuje oświata i kultura tutejszej gminy, byli również zaskoczeni różnicami toku nauczania między naszymi krajami, bowiem na Węgrzech nie ma tzw. „zerówek”. Uczniowie po ukończeniu przedszkola zaczynają „z marszu” naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej.

Na koniec miłego spotkania burmistrz Sajólád Zoltán Pozbai zobowiązał się do przedstawienia na piśmie, w terminie do końca marca 2016 roku propozycji współpracy z Gminą Wielgomłyny.

 

Dołącz do nas!

Gmina Wielgomłyny

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj211
mod_vvisit_counterWczoraj911
mod_vvisit_counterTen tydzień1451
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień2728
mod_vvisit_counterTen miesiąc8206
mod_vvisit_counterPoprzedni czas15008
mod_vvisit_counterCały czas2322736

Aktualnie: gości 36 połączonych
Twoje IP: 54.196.215.69