Portal o gminie Wielgomłyny

Aktualności, historia, zdjęcia

O historii Wielgomłyn w muzeum

nocmuz15a

Podczas Nocy Muzeów, do której 16 maja 2015 r. włączyło się Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku przygotowano sporo atrakcji dla miłośników historii. Pierwszym z zaplanowanych wydarzeń był wykład historyka – doktoranta Akademii Jana Długosza w Częstochowie – Mariusza Kolmasiaka pt: „Z Wielgomłyn przez Warszawę do Londynu. Biografia chorążego Walentego Wójcika, przybocznego Józefa Piłsudskiego”, przygotowany z okazji 80. rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego. Jak się okazuje, Wójcik miał wiele wspólnego z Radomskiem i okolicą: - Przedstawiłem biografię chorążego Walentego Wójcika, człowieka urodzonego tu, w powiecie radomszczańskim, a dokładnie w Trzebcach w gminie i parafii Wielgomłyny. Pochodził z niewielkiej wioski, był biedny, ale dzięki swojemu uporowi oraz rzetelnej służbie w czasie I wojny światowej i w odradzającej się Polsce zawędrował - można tak powiedzieć w przenośni - na salony władzy, i to najważniejsze, bo był przez 12 lat przybocznym Marszałka Piłsudskiego, a w czasie II wojny ochroniarzem Prezydenta RP Władysława Raczkiewicza. Nie zapomniał jednak o swoich korzeniach, bywał bowiem w międzywojniu w swoich rodzinnych stronach, zarówno w Trzebcach i Wielgomłynach, gdzie miał matkę i rodzeństwo, jak i w Radomsku i nieodległych Kaszewicach, gdzie mieszkała rodzina jego żony Stanisławy z Cyranowskich – powiedział nam autor wykładu, a także dwóch książek o Wójciku i dziejach Belwederu. Można je było nabyć podczas sobotniego spotkania, a także otrzymać pamiątkową dedykację.
nocmuz15b

Sporo zainteresowanych przybyło także na promocję kolejnego tomu „Zeszytów Radomszczańskich” - naukowego periodyku wydawanego przez Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Radomsku. Najnowsze wydawnictwo to tradycyjnie już zbiór artykułów naukowych napisanych przez autorów pochodzących z różnych środowisk naukowych i społecznych z całego kraju, a dotyczących dziejów Radomska i powiatu. Tegoroczny tom zawiera m.in. rozprawę o tzw. Cudzie w Wielgomłynach, czyli sprytnym oszustwie na tle religijnym w roku 1947 autorstwa Tomasza Michała Kolmasiaka.

 

Dołącz do nas!

Gmina Wielgomłyny

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj200
mod_vvisit_counterWczoraj911
mod_vvisit_counterTen tydzień1440
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień2728
mod_vvisit_counterTen miesiąc8195
mod_vvisit_counterPoprzedni czas15008
mod_vvisit_counterCały czas2322725

Aktualnie: gości 46 połączonych
Twoje IP: 54.196.215.69