Portal o gminie Wielgomłyny

Aktualności, historia, zdjęcia

Rozdali 9 ton jabłek

jablka1

 

Ogromny tir ze słodkimi owocami trafił w ostatnich dniach do mieszkańców Krzętowa (gm. Wielgomłyny). Niecodzienny transport to pomysł młodego sołtysa, Pawła Kopery, który od marca pełni najważniejszą funkcję w nadpilicznym sołectwie.

Od marca sołectwo Krzętów ma nowego sołtysa. To 25-letni Paweł Kopera, który został wybrany większością głosów przez mieszkańców. Warto podkreślić, że Paweł nie jest rodowitym mieszkańcem wsi –pochodzi z Kolonii Mrowina (pow. włoszczowski). W Krzętowie zamieszkał wraz z żoną Faustyną. Mimo to uzyskał zaufanie i poparcie mieszkańców największej wsi w gminie Wielgomłyny.

Wczesną wiosną 2015 r. w głowie sołtysa pojawił się pomysł, aby zrobić coś niecodziennego i miłego dla mieszkańców swego sołectwa. Nawiązał kontakt ze stowarzyszeniem pozarządowym, korzystającym z programów pomocowych Unii Europejskiej. Dzięki temu, operatywnemu włodarzowi wsi udało się „załatwić” 9 ton dobrej klasy jabłek konsumpcyjnych z sadów w okolicy Góry Kalwarii. Tir ze słodkim ładunkiem zjawił się we wsi w piątek, 24 kwietnia. Od razu część jabłek została przeładowana na traktor z przyczepą i przy pomocy młodych mieszkańców rozwieziona po Krzętowie – do każdego domostwa trafiła duża skrzynka soczystych owoców. Pozostałe jabłka dodatkowo rozdysponowane zostaną dla rodzin wielodzietnych oraz na rzecz Publicznej Szkoły Podstawowej w Krzętowie. - Zasugerowałem się innymi  gminami i  sołectwami, gdzie taka akcja się już odbyła. Okazało się, że odzew mieszkańców Krzętowa był bardzo pozytywny. Akcja rozwożenie przebiegła pomyślnie dzięki pomocy Ochotniczej Straży Pożarnej  oraz mieszkańców Krzętowa, za co serdecznie dziękuję – powiedział nam Paweł Kopera.

jablka2

Warto dodać o jeszcze jednym pozytywnym aspekcie „akcji” z jabłkami. Pomogła ona z pożytkiem zagospodarować część zapasów polskich sadowników, którzy ucierpieli w wyniku embargo nałożonego przez Rosję na owoce z Polski. Oby udany pomysł z jabłkami i sympatyczna reakcja, z jaką się spotkał sołtys był impulsem dla niego, a także sołtysów innych miejscowości, do kolejnych tego typu akcji na rzecz swoich małych lokalnych społeczności.
Tekst i fot: T. M. Kolmasiak
Artykuł do przeczytania także w najnowszym wydaniu tygodnika „Między Stronami”

 

Dołącz do nas!

Gmina Wielgomłyny

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj98
mod_vvisit_counterWczoraj159
mod_vvisit_counterTen tydzień1347
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień2266
mod_vvisit_counterTen miesiąc7863
mod_vvisit_counterPoprzedni czas10880
mod_vvisit_counterCały czas2333273

Aktualnie: gości 41 połączonych
Twoje IP: 107.22.2.109