Portal o gminie Wielgomłyny

Aktualności, historia, zdjęcia

33 lata po dramacie "Wujka"...

W tym roku przypadła 33. rocznica ogłoszenia Stanu Wojennego i pacyfikacji kopalni "Wujek" w Katowicach. W wyniku brutalnej akcji ZOMO śmierć poniosło 9 górników. Dwóch to synowie ziemi radomszczańskiej: 35-letni Ryszard Gzik urodził się w Radomsku, a 19-letni Andrzej Pełka w Niedośpielinie (gm. Wielgomłyny). Aby upamiętnić ofiarę, jaką górnicy złożyli na ołtarzu ojczyzny, zorganizowano uroczyste obchody w miejscowości Niedośpielin.

Doroczne obchody w Niedośpielinie są już tradycją. W tym roku (14 grudnia) odbyły się już po raz 24. Tradycyjnie rozpoczęła je uroczysta msza święta - w tym roku odprawiona przez księdza Łukasza Mozlera, wikarego sąsiedniej parafii Kodrąb. W czasie kazania duchowny nawiązał do wydarzeń grudniowych: - Śmierć górników kopalni Wujek w grudniu 1981 r. jest czymś co wykracza poza wszelkie prawa przez ludzi ustanowione i przez Boga objawione. Zginęli ludzie, zwłaszcza młodzi którzy nie zdążyli wykorzystać wszystkich możliwości, które od Boga otrzymali w chwili przyjścia na świat. Zginęli na kopalni, na terenie ich zakładu pracy, którego bronili jak własnego domu rodzinnego. Nie walczyli z żywiołem, nie wybuchł metan, nie było wybuchu pyłu węglowego czy tąpnięcia, ale zginęli z bratobójczych rąk od kul funkcjonariuszy komunistycznego państwa. Ich śmierć tak straszna i okrutna ma jednak swój sens, bo oni oddali życie dla wyższych ideałów - mówił.

Po nabożeństwie udano się pod obelisk poświęcony Pełce i pozostałym ośmiu poległym. Niestety w tym roku zabrakło dwóch osób z rodziny Andrzeja: 6 kwietnia odszedł ojciec górnika - Antoni, zmarła także inicjatorka postawienia obelisku - Jadwiga Kułak - Pełka. Po złożeniu kwiatów przez władze gminne, prezydent Radomska Annę Milczanowską, delegacje szkół z terenu gminy oraz Solidarność udano się na cmentarz, gdzie spoczywa Andrzej Pełka wraz z rodzicami. Hołd poległemu oddały m.in. delegacje radomszczańskiej "Solidarności", Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek" oraz Stoczni Gdańskiej.
Tekst i foto: Tomasz M. Kolmasiak

Artykuł ukazał się także w lokalnym tygodniku "Między Stronami" (wydanie z 18 grudnia 2014r.)

 

Dołącz do nas!

Gmina Wielgomłyny

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2143
mod_vvisit_counterWczoraj326
mod_vvisit_counterTen tydzień4548
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień2447
mod_vvisit_counterTen miesiąc10510
mod_vvisit_counterPoprzedni czas11368
mod_vvisit_counterCały czas2310032

Aktualnie: gości 128 połączonych
Twoje IP: 54.227.104.40